TÜRKİYE’DE GECE MÜZECİLİĞİNİ BAŞLATAN GREEN, GALATA KULESİ’Nİ AYDINLATTI!

Türkiye'de Gece Müzeciliği'ni başlatan ilk firma olan Green, Galata Kulesi'nin Aydınlatma Projesi'ni hayata geçirdi.

 

Kültür ve sanatın merkezi Beyoğlu Bölgesi’nde yer alan, İstanbul’daki konumu itibarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin vazgeçilmez uğrak mekânı haline gelen ve Türkiye’nin en eski yapılarından olan Galata Kulesi, Green tarafından Green Lighting ürünleri ile aydınlatıldı.

Galata Kulesi, İstanbul’un Marka İmajına Önemli Katkı Sağlıyor

 

İstanbul için Galata Kulesi, kent silüeti içerisinde yüzyıllardır önemli bir rol oynuyor. 5’inci yüzyılda Bizanslılar tarafından fener olarak inşa edilen ve 13’üncü yüzyılda Cenevizliler tarafından Galata surlarına dâhil edilen Galata Kulesi, İstanbul’un marka imajına önemli derecede katkı sağlıyor.

 

Galata Kulesi, Yeni Nesil Aydınlatma Projesi ile Green Tarafından Aydınlatıldı

Galata Kulesi’nin dış cephe aydınlatma sistemi; uzun ve detaylı bir planlama, projelendirme sürecinden sonra estetik değerleri öne çıkarılarak, konumu ile bölgenin aydınlatma yapısı göz önünde bulundurularak ve özel ürünler üretilerek gerçekleştirildi. Kule gövdesi aydınlatmasında kullanılan Green Lighting ürünleri sayesinde, klasik aydınlatma armatürlerine kıyasla %80’e varan enerji tasarrufu sağlandı. Green Lighting ürünleri ile aydınlatılan Galata Kulesi’nin ziyaretçi sayısı, yeni aydınlatması sonrasında önemli ölçüde arttı.

Asırlardır hikâyelerde anlatılan ve günümüze kadar ulaşan Galata Kulesi ile Kız Kulesi’nin dillere destan olmuş aşkı ve birbirlerine kavuşamamaları, aydınlatma tasarımında da bir simge olarak yer aldı.

Kulenin külah penceresindeki armatürde Mors Alfabesi kullanıldı. Zaman zaman çakarak yanıp sönen ışıklar, Galata Kulesi’nin Kız Kulesi’ne bitmeyecek olan aşkının ifadesi olarak tasvir edildi.

Green; “Yeni Nesil Aydınlatma Projesi” kapsamında yer alan ve tarihi değerlerimizden biri olan Galata Kulesi ile geçmişimize de yarınlarımıza da ışık tutarak hem kültür turizmine hem de ülke ekonomisine değer katmaya devam ediyor.